شنبه, 06 آذر 1395 ساعت 16:30

تلاش روسیه برای دسترسی به بندر گوادر پاکستان

این خبر را ارزیابی کنید
(1 رای)
پاکستان به روسیه اجازه می‌دهد تا از بندر گوادر استفاده کند. پاکستان به روسیه اجازه می‌دهد تا از بندر گوادر استفاده کند.

پاکستان به روسیه اجازه می‌دهد تا از بندر گوادر استفاده کند.

به گزارش ققنوس نیوز، و به نقل از TimesOfIndia پاکستان تصمیم گرفته است با درخواست روسیه برای استفاده از بندر گوادر برای صادرات موافقت کند.

روسیه تصمیم دارد از طریق این بندر به آب‌های گرم دسترسی پیدا کند. این در حالی است که اسلام‌آباد نیز به این درخواست چراغ سبز نشان داه است.

در این گزارش که در بسیاری از رسانه‌های معتبر پاکستان منتشر شده، آمده است که پس از ابراز تمایل بسیاری از کشورهای منطقه برای پیوستن به کریدور اقتصادی چین-پاکستان (CPEC)، اکنون روسیه نیز قصد دارد از این طریق راهی به آب‌های گرم باز کند.

این گزارش‌ها همچنین از سفر غیرعلنی و اخیر هیات روسیه به اسلام‌آباد درباره همین موضوع خبر داده‌اند اما با این حال هنوز هیچ منبع رسمی در پاکستان یا روسیه، اظهار نظری نکرده‌اند.

بر اساس گزارش TimesOfIndia آنچه مسلم است، روسیه و پاکستان در مسیر گسترش روابط سیاس و توسعه همکاری‌های اقتصادی و دفاعی قرار گرفته‌اند رفت‌و‌آمد هیئت‌های مختلف بین دو کشور در دو سال اخیر افزایش قابل توجهی داشته است.

نواز شریف نخست‌وزیر پاکستان پیشتر گفته بود بسیاری از کشورهای منطقه خواهان دسترسی به CPEC هستند.

او همچنین اعلام کرده است، ساخت راه‌آهن، جاده‌ها، کابل‌کشی فیبر نوری همراه با ترکمنستان-افغانستان و پاکستان-هند (تاپی) خط لوله گاز 1680 کیلومتری به منظور افزایش ارتباط بین آسیای جنوبی و آسیای مرکزی به نفع حدود نیمی از جمعیت جهان است که در این بخش از جهان زندگی می‌کنند.

بازدید 83 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.