سه شنبه, 28 دی 1395 ساعت 12:15

نرخ اجاره کشتی‎های نفتکش بالا رفت

این خبر را ارزیابی کنید
(1 رای)

نرخ اجاره کشتیهای نفتکشهای افرامکس در مسیر دریای سیاه-دریای مدیترانه تقریبا دو برابر شد و به بالاترین سطح خود از ماه جولای امسال رسید.

به گزارش ققنوس نیوز به نقل از مارین تایمز، ذخیره نفت بر روی کشتیهای نفتکش در نهایت موجب شد که نرخ اجاره این کشتیها در مسیر دریای سیاه-دریای مدیترانه دو برابر شود.

نرخ نفتکشهای افرامکس روز جمعه (21 آبان 1395) در مسیر دریای سیاه-دریای مدیترانه تقریبا دو برابر شد و به بالاترین سطح خود از ماه جولای امسال رسید.

دلیل افزایش نرخ افرامکسها در این مسیر افزایش تقاضا برای حمل و نقل دریایی نفت در پایان ماه نوامبر 2016 عنوان شده است، این در حالیست که بسیاری از افرامکس ها به ذخیره نفت بر روی آب مشغولند.

نرخ اجاره افرامکس در این مسیر دیروز به 120 تا 140 واحد جهانی (WS) رسید، این در حالی است که نرخ آنها در روز پنجشنبه (20 آبان 1395) نزدیک به 70 تا 80 واحد بود. نرخ حمل نفت بر روی افرامکس به مقصد شمال غرب اروپا نیز از 60 تا 70 واحد در روز پنجشنبه به 100 واحد افزایش یافت.

یکی از بازرگانان نفتی دریای مدیترانه گفت: "نرخ اجاره کشتیهای نفتکش گویی که منفجر شده است و ما را شگفت زده کرد. برای اجاره یک فروند نفتکش برای یک مسیر ساده باید خیلی تلاش کنیم آن هم با نرخ 130 WS."

کمبود نفتکشهای افرامکس به حدی رسید که شرکت نفتی Olimar مجبور شد برای حمل 80 هزار تن نفت از Novorosiisk یک فروند کشتی بزرگتر سوئزمکس کرایه کند.

یک بازرگان نفتی در توضیح اینکه چرا افرامکسها بر روی آب نفت ذخیره می کنند، گفت: "بازار نفت دریای شمال ضعیف است. محموله های زیادی هستند که هنوز فروش نرفتهاند، محموله های نوامبر نیز فروش نرفته اند بنابراین فروشندگان نفت محموله های خود را در انتظار خریدار بر روی اب ذخیره می کنند."

بازدید 103 بار آخرین ویرایش در سه شنبه, 28 دی 1395 ساعت 12:15

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.