سه شنبه, 23 آذر 1395 ساعت 12:59

مديرعامل سابق راه‌آهن در مراسم معارف مديرعامل جديد: "چرا جامعه از اخلاق فاصله گرفته است"!

این خبر را ارزیابی کنید
(1 رای)
مديرعامل سابق راه‌آهن  در مراسم معارف مديرعامل جديد: "چرا جامعه  از اخلاق فاصله گرفته است"! مديرعامل سابق راه‌آهن در مراسم معارف مديرعامل جديد: "چرا جامعه از اخلاق فاصله گرفته است"!

هجده روز بعد از بدترين حادثه ريلي در حوزه مسافري تاريخ ايران مراسم معارفه مديرعامل جديد راه‌آهن در سالن غدير طبقه سوم شركت راه‌آهن با حضور محسن پورسيد آقايي، مديرعامل سابق راه‌آهن و عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي برگزار شد.

خبرنگاران رسانه ها منتظر بودند بعد از مراسم با پورسيد آقايي و آخوندي مصاحبه خبري داشته باشند اما بعد از پايان مراسم به سرعت از راه پله‌هاي طبقه سوم محل را ترك كردند تا پاسخگوي سوالات خبرنگاران نباشند و تنها مديرعامل جديد بود كه پاسخگوي برخي از خبرنگاران بود.

سعید محمدزاده بعد از مراسم معارفه خود به عنوان مديرعامل جديد شركت راه‌آهن در جمع خبرنگاران گفت: خطا در سامانه ATC را قبول نداریم. همچنين تمامي قطارهای مسیر مشهد ATC دارند. از روز روشن شدن این سیستم در اسفند 93 تا امروز ضریب سلامت آن به استناد آمار و اطلاعات ثبت شده 99.8 درصد است. این سیستم توسط متخصصان داخلی طراحي و بومی‌سازی شده و در 5 خط مترو تهران از سال 87 عملیاتی شده است.  اين سخنان درحالي است كه طبق نامه شماره 115558/29/ص مورخ 16 آبان 1395 يعني 19 روز قبل فاجعه هفت خوان، عيلرضا خراساني مدير كل ايمني و نظارت بر شبكه گزارش خرابي سيستم ATC را در شش ماه نخست سال 1395 "3988" مورد اعلام كرده بود و اضافه كرده بود كه 62 درصد ترانست ها و 58 درصد لكوموتيو هاي عبوري در محور تهران-مشهد فاقد ATC بوده اند.

محسن پورسيد آقايي مديرعامل مستعفي راه‌آهن كه در زمان مراسم توديع خود بارها مورد تشويق حاضران در سالن قرار گرفت و از دست وزير و چند نفر از مديران ريلي هدايايي به رسم ياد بود دريافت كرد، در هنگام سخنراني خود گفت: شايد هيچ وقت تصور نمي‌كردم ابعاد يك خطا در راه‌آهن تا اين اندازه بتواند ايجاد فاجعه كند. اما نكته بسيار مهم اين است كه چرا جامعه ما اين‌قدر سياست زده شده است و از اخلاق اسلامي در جامعه فاصله گرفته است. بعد از حادثه قطار بايد امور روندي طبيعي مي‌داشت اما اين كه عده‌اي با خراب نشان دادن، تهمت زدن به عملكرد سيستم‌ها و زير سوال بردن بيش از سه سال تلاش راه‌آهن مسئله را سياسي جلوه بدهند باعث تاسف بسيار زياد من شد. فضاي اخلاقي جامعه ما به حدي سياسي شده كه هر اقدامي با عينك سياسي ديده مي‌شود پس بايد به سمت اخلاق در جامعه برگرديم. هر مديري در هر جايگاهي بايد مسئوليت كار خود را بپذيرد البته موافق اين نظر نيستم كه هر اتفاقي افتاد يك نفر بايد استعفا بدهد اين بستگي به حجم و ابعاد حادثه و تشخيص مدير دارد.

پورسيد آقايي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: "آن چه كه براي افزايش سرعت قطارها و ايجاد سيستم‌هاي مدرن در راه‌آهن انجام دادم، ريسك به همراه داشت و بايد آن را تحمل كنيم و خطر‌هاي آن را به جان بخريم. اما بايد دقت كنيم كه چنين خطا و حادثه‌اي دوباره تكرار نشود اما در هر صورت نبايد به عقب برگرديم چون فكر مي‌كنم اين مسير درستي بود كه انتخاب كرديم."

بازدید 70 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.