شنبه, 08 آبان 1395 ساعت 15:21

با حذف کارت سوخت موافق نیستیم

این خبر را ارزیابی کنید
(1 رای)
با حذف کارت سوخت موافق نیستیم با حذف کارت سوخت موافق نیستیم

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز معتقد است در حال حاضر که کارت سوخت مصرف چندانی ندارد و مردم کمتر از کارت شخصی خود استفاده می کنند ، اما این سامانه اطلاعاتی را در اختیار برنامه ریزی کشور قرار می دهد که ارزش حفظ کردن دارد.

به گزارش ققنوس نیوز، قاسم خورشیدی گفت: باید ساز و کارهایی را تعبیه کرد تا مشوق هایی برای شهروندان در نظر گرفته شود تا از کارت شخصی خود استفاده کنند.

خورشیدی با اشاره به اینکه سامانه هوشمند سوخت طی 9 سال گذشته امتحان خود را پس داده و به یک فرهنگ تبدیل شده است و اگر بخواهیم به دلیل قاطع و روشنی مثلا برای رفاه مردم آنرا حذف کنیم خوب است اما ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با این اقدام موافق نیست .
 

وی ادامه داد : هر تصمیمی که دولت بگیرد ما از آن حمایت می کنیم اما نکته قابل توجه اینست که باید تصمیمی گرفته شود که از نظر کارشناسی قابل دفاع باشد.
 

وی با اشاره به اینکه سامانه هوشمند سوخت ، الگوی مصرف فرآورده ای به نام بنزین را تحت تاثیر جدی قرار داد، گفت: روند فزآینده رشد مصرف بنزین را در کشور کاملا مهار کرده و کماکان کشور نیاز به الگوی مصرف دارد و در مورد بنزین این سامانه می تواند کمک کننده باشد.
 

قاچاق سوخت معلول علت های متعددی است و صرف نحوه توزیع و چگونگی سهمیه بندی مانع از قاچاق نیست.
 

وی ادامه داد : حذف کارت سوخت نیز تاثیری در قاچاق بنزین ندارد بلکه قیمت های جهانی ، کیفیت سوخت داخلی، شرایط کشورهای همسایه و بازارهای هدف همه می توانند در قاچاق سوخت موثر باشد.
 

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت : نکته قابل توجه در حال حاضر اینست که در شرایط کنونی قاچاق متمایل به فرآورده های دیگر یارانه ای مثل گازوئیل و نفت سفید است که کماکان سامانه های هوشمند برای آن فرآورده ها وجود دارد.
 

در سال 92 ، 5 فرآورده نفتی یارانه ای کشور با عنوان بنزین ، نفت سفید ، نفت کوره ، نفت گاز و گاز مایع مصرف روزانه 247 میلیون لیتر داشت که این رقم در سال 93 با مجموع اقدامات انجام شده به 227 میلیون لیتر کاهش پیدا کرد .
 

این رقم در سال 94 به 196 میلیون لیتر در روز کاهش پیدا کرد که بخاطر مجموع اقداماتی بود که ازجانب وزارت نفت ، نیرو ، کشاورزی ، صنعت ، معدن و تجارت و وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته است ما روزانه 51 میلیون لیتر کاهش مصرف داشته ایم .
 

خورشیدی افزود: بخش قابل ملاحظه ای از این عدد در گذشته قاچاق می شد و ما عملا توزیع مازاد نداشتیم و نظام سهمیه بندی و توزیع سوخت در سه سال اخیر دستخوش تحول جدی شده و منجر به کاهش قابل ملاحظه و محسوس قاچاق سوخت شده است .
 

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره ارزش قاچاق سوخت در سال 92 گفت : رقم 7 میلیارد دلار بود که در سال 94 به کمتر از یک میلیارد دلار رسیده است و این روند در شش ماهه اول امسال ادامه داشته است.
 

وی افزود: در شش ماهه اول امسال بیش از 10 درصد کاهش ارزش قاچاق سوخت را نسبت به شش ماهه اول سال گذشته داشته ایم .
 

خورشیدی درباره برنامه های آینده این ستاد گفت: تداوم برنامه های جاری و تکمیل طرح هایی که در حال حاضر در دست ستاد است از جمله اصلاح الگوی مصرف سوخت نیروگاهها از سوخت مایع به گاز طبیعی ، تکمیل طرح تخصیص سوخت بر اساس پیمایش به ناوگان حمل و نقل دیزلی و اصلاح سوخت در بخش صنعت و کشاورزی را در دستور کار داریم .
 

وی خاطر نشان کرد : شرایط را به نحوی مدیریت می کنیم که سوخت مایع یارانه ای را کمتر توزیع کرده و از طرف دیگر شرایط به شکلی پیش برود که قاچاق سوخت هر روز کمتر شود.

بازدید 114 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.