یکشنبه, 28 آذر 1395 ساعت 11:56

اجرای 22 طرح پتروشیمی در منطقه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر

این خبر را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
اجرای 22 طرح پتروشیمی در منطقه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر اجرای 22 طرح پتروشیمی در منطقه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر با بیان اینکه توسعه صنایع پایین‏دست به‌دلیل آنکه زنجیره ارزش را تکمیل می‌کند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: در این زمینه برای جذب سرمایه‌گذار، 26 طرح آماده شده و امکان‏سنجی آنها نیز به صورت کامل انجام گرفته است و اجرای این طرح‌ها به افزایش بازده اقتصادی و ایجاد اشتغال کمک می‌کند.

به گزارش ققنوس نیوز، امید شهیدی‌نیا اظهار کرد: در زمینه توسعه صنعت پتروشیمی که یکی از قطب‏های اصلی آن منطقه ماهشهر و منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی است، براساس ظرفیت‌سازی‌های انجام گرفته، حدود 26 میلیون تن ظرفیت تولید محصول پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر وجود دارد و به این منظور طرح‌هایی در حوزه صنایع بالادست، میانی و پایین‏دست طراحی شده که فعالان اقتصادی هستند.

وی افزود: این طرح‌ها عمدتا دارای بازده اقتصادی بین 20 تا 35 درصد هستند و منطقه ویژه اقتصادی این آمادگی را دارد تا این طرح‌ها را در اختیار فعالان بخش خصوصی قرار دهد و به جذب سرمایه‌گذار در این زمینه بپردازد.

شهیدی نیا تصریح کرد: سازمان منطقه ویژه به‌دلیل حمایت از سرمایه‏گذاران، تسهیلات لازم همچون اختصاص زمین و امکانات زیرساختی مانند برق، آب و گاز را برای آنها تامین خواهد کرد و شرایط مناسبی را برای حضور آنها به‌طور کامل مهیا می‌کند تا سرمایه‌گذاران بتوانند با خیال آسوده به سرمایه‌گذاری در این بخش بپردازند.

وی گفت: 113 طرح نیز در حال مطالعه هستند و مطالعات امکان‏سنجی مقدماتی آنها انجام شده که این طرح‌ها نیز قابلیت واگذاری به بخش خصوصی در حوزه پایین‏دستی را دارند. شهیدی‌نیا اظهار کرد: در حوزه صنایع بالادست و میانی پتروشیمی نیز در برنامه ششم، 5 طرح بزرگ در نظرگرفته شده که می‏تواند 7 میلیون تن به ظرفیت پتروشیمی اضافه کند.

وی اظهار کرد: در حوزه صنایع پایین‌دست طرح‌هایی که برای جذب سرمایه‏گذاری وجود دارد به صورت کامل آماده هستند و حتی مطالعات اقتصادی آنها نیز انجام گرفته است. شهیدی‌نیا با بیان اینکه 22 طرح در تمام زمینه‏های بالادست، پایین‏دست و میان‏دستی در حال اجرا هستند و پیشرفت‏هایی بین 10 تا 99 درصد دارند، گفت: در این زمینه طرح‌های تخت جمشید و کارون آماده بهره‌برداری هستند.

وی گفت: سازمان منطقه ویژه برای آنکه سرمایه‏گذاری‏ها حتما به سرانجام برسد، دو سالی است طرح‌هایی را که تا 25 درصد پیشرفت دارند، مورد بازنگری قرار می‏دهد و اگر به اطمینان برسیم که این طرح‌ها متوقف شده‏اند و امیدی به ادامه کار وجود ندارد، زمین‏هایی را که در اختیار آنها قرار داده شده از آنها پس می‏گیریم و این زمین‌ها را به سرمایه‏گذاران جدید خواهیم داد.

بازدید 68 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.