دوشنبه, 13 دی 1395 ساعت 10:59

قطع ارسال گاز ترکمنستان به ایران

این خبر را ارزیابی کنید
(1 رای)
قطع ارسال گاز ترکمنستان به ایران قطع ارسال گاز ترکمنستان به ایران

شرکت ملی گاز ایران با انتشار بیانیه‌ای رسمی، ضمن اعلام اینکه جریان گاز وارداتی از ترکمنستان به‌‌‌دلیل کارشکنی این کشور قطع شده است، با درخواست از عموم مشترکان شبکه گاز مصرفی برای رعایت اصول مصرف بهینه، از تمهیدات لازم برای تامین گاز استانهای شمالی خبر داد.

متن بیانیه رسمی شرکت ملی گاز ایران به شرح زیر است:

«
به آگاهی ملت شریف ایران میرساند، براساس قراردادی که از ٢٠ سال پیش میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت ترکمن گاز امضا شده است، بخشی از گاز مصرفی مناطق شمالی با واردات از این کشور تامین میشود. اما در طول این مدت، هر از گاهی، رفتارهایی مغایر با اصول قرارداد و حسن همجواری از شرکت ترکمنی سرزده است که مهمترین آن قطع جریان گاز در اوج سرمای سال ٨٦ بود که متاسفانه منجر به پذیرش خواست نامعقول شرکت ترکمن گاز و افزایش ٩ برابری قیمت گاز شد. در سه سال اخیر و با تلاشهای صورت گرفته خوشبختانه مبالغ مربوط به خرید گاز به‌طور کامل به شرکت ترکمن پرداخت شد و مذاکرات برای چگونگی بازپرداخت بدهیهای گذشته با حفظ ادعاهای ایران مبنی بر خسارت کمی و کیفی نیز آغاز شد که در مذاکرات اخیر مورد توافق طرفین قرار گرفت.

اما شرکت ترکمن‌گاز به‌طور ناگهانی و خارج از توافق به عمل آمده به‌صورت غیرمنطقی و در اقدامی مغایر با چارچوب قرارداد بار دیگر با آغاز فصل سرما با این ادعا که باید مبلغ مورد مناقشه و اختلاف را به سرعت دریافت کند، از صبح امروز (یکشنبه) اقدام به قطع گاز ارسالی به ایران کرده است. از آن‌جا که این رفتار شرکت ترکمن گاز خلاف قرارداد بین دو شرکت است ما همچنان بر موضع بحق خود پافشاری کرده و ضمن درخواست از عموم مردم برای مصرف بهینه گاز اعلام می‌داریم در سایه سختکوشی کارکنان زحمتکش صنعت نفت در سه سال اخیر میزان تولید گاز به حدی افزایش یافته که دیگر نیازی به واردات نداشته و صرفا با صرفه‌جویی در نیروگاه‌ها، صنایع و بخش خانگی در فصل زمستان می‌توان آن را جبران کرد.

همچنین به آگاهی میرسانیم همکاران ما در صنعت نفت و شرکت گاز تمهیدات لازم را برای جلوگیری از قطع گاز شبکه گاز خانگی استانهای شمالی در دوره سرما در نظر گرفتهاند و با یاری خداوند و همراهی مردم این دوره سرما نیز با حداقل مشکل سپری خواهد شد

بازدید 32 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.