یکشنبه, 16 آبان 1395 ساعت 21:29

کلی‌گویی درباره میزان اکتشافات معدنی

این خبر را ارزیابی کنید
(1 رای)
کلی‌گویی درباره میزان اکتشافات معدنی کلی‌گویی درباره میزان اکتشافات معدنی

در چند سال اخیر بارها و بارها از سوی برخی مسئولان مطرح شده است که تنها 7 درصد مساحت کشور مورد اکتشاف قرار گرفته و 93 درصد دیگر بدون کار اکتشافی باقی مانده است. با این وجود تاکنون کسی خواستار شفاف سازی و ارائه منبع این آمار نشده است.

به گزارش ققنوس نیوز، محمدتقی کره‌ای رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در پاسخ به این سوال که آیا شما هم این آمار را که تنها 7 درصد از کل مساحت کشور مورد اکتشاف قرار گرفته و 93 درصد دست نخورده باقی مانده است را قبول دارید یا خیر؟ توضیح داد: باید از کسی که این آمار را ارائه داده پرسید، منظورش چیست. با یک جستجوی ساده روی اینترنت می‌توان متوجه شد که در کشورهای دیگر چقدر کار اکتشافی و در چه سطوحی انجام شده است.

وی افزود: اینگونه نیست که ما به صورت کلی بگوییم مثلا فقط در 7 درصد از کل مساحت کشور کار اکتشافی صورت گرفته است. بلکه باید دقیقا مشخص شود که منظور از کار اکتشافی، اکتشاف در چه سطحی و از چه نوعی است. بنابراین کلی‌گویی در این زمینه نادرست است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال از بعد ژئوفیزیک هوایی در مقیاس ملی یا منطقه‌ای کل کشور در سال 1352 تحت پوشش قرار گرفته است. برای اکتشاف معادن پنهان که فواصل خطوط پرواز باید 250 متر و ارتفاع 40 متر باشد نیز به صورت پراکنده کار شده و حدود 20 درصد از مساحت کشور از این نظر تحت پوشش قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: ژئوفیزیک هوایی 250 هزار تا یک میلیونیوم به صورت کامل کار شده است. بنابراین در حال حاضر از نظر اطلاعات و اکتشافات سطحی مشکلی نداریم اما از نظر اکتشافات عمقی در ابتدای راه هستیم.

به نظر می‌رسد اظهارنظر برخی مسئولان در حوزه اکتشاف باید دقیق‌تر صورت بگیرد تا از بروز هرگونه برداشت اشتباه و ایجاد شبهه جلوگیری شود. بنابراین اکتشاف فرایندی است که دارای سطح و مراحل مختلفی بوده و از صفر شروع شده و تا قبل از مرحله بهره‌برداری ادامه دارد. البته حتی در حین بهره‌برداری نیز اکتشافات به صورت همزمان برای توسعه ذخیره ادامه خواهد داشت. بنابراین اینکه به صورت کلی گفته شود فقط 7 درصد از کل مساحت کشور مورد اکتشاف قرار گرفته و 93 درصد دست نخورده باقی مانده اظهارنظر علمی نیست و باید به صورت دقیق نوع و سطح اکتشاف اعلام شود.

بازدید 114 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.