یکشنبه, 28 آذر 1395 ساعت 11:30

هفته‌ای تاریخ‌ساز در صنعت هوایی کشور رقم خورد

این خبر را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
هفته‌ای تاریخ‌ساز در صنعت هوایی کشور رقم خورد هفته‌ای تاریخ‌ساز در صنعت هوایی کشور رقم خورد

هفته‌ی گذشته را می‌توان هفته تاریخ ساز صنعت هوایی کشور دانست؛ هفته‌ای که روابط اقتصادی ایران با شرکت هواپیماسازی بوئینگ پس از 37 سال از سر گرفته شد.

به گزارش ققنوس نیوز، یکشنبه گذشته سند قرارداد 80 فروند هواپیما بین بوئینگ و شرکت هواپیمایی هما بسته شد؛ این قرارداد شامل ۵۰ فروند هواپیمای بوئینگ از نوع ۷۳۷-MAX ، ۱۵ فروند هواپیمای بوئینگ  ۷۷۷-۳۰۰ و ۱۵ فروند هواپیما بوئینگ ۷۷۷X بود.

هر چند که به نظر می‌رسید از آنجایی که مذاکرات با ایرباس زودتر انجام شده، قرارداد خرید از این کمپانی زودتر از بویینگ به سرانجام برسد اما پیشتازی این شرکت نشان داد که رقابت حرف اول را در اقتصاد جهان می‌زند.

پس از این موضوع شرکت ایرباس برای نهایی کردن قرارداد 100 فروند هواپیما عازم ایران شد که در همین راستا اصغر فخریه کاشان، معاون وزیر راه و شهرسازی به خبرگزاری فرانسه گفت: یک هیات نمایندگی ایرباس به تهران رسیده است و ما مذاکرات را آغاز کرده‌ایم. اگر مشکلی وجود نداشته باشد، ما ظرف یک هفته توافق خرید حدود ۱۰۰ فروند هواپیما را امضا خواهیم کرد.

اما تنها این دو غول هواپیماسازی در پی تصاحب بازار هوایی ایران نیستند چرا که قبل از نهایی شدن قرارداد با بوئینگ و ایرباس شرکت هواپیمایی «سوخو» مذاکرات خود را با ایرلاین‌های داخلی آغاز کرده بودند در همین راستا هفته گذشته یک فروند هواپیمای سوخو 100 روسیه جهت بازاریابی وارد ایران شد.

آسمان هم نو شد
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پنجشنبه هفته گذشته از نهایی شدن خرید ۷ ایرباس برای شرکت هواپیمایی آسمان خبر داد.
 
علی ربیعی از نهایی شدن خرید هفت فروند ایرباس برای اضافه شدن به مجموعه هواپیمایی آسمان خبر داد و ابراز امیدواری کرد که ورود این هواپیماها از اردیبهشت ماه سال آتی آغاز شود.

علی ربیعی در ششمین جلسه کارگروه اشتغال استان فارس گفت: امیدواریم با اضافه شدن این هواپیماها، آسمان بیش از گذشته خدمات مطلوبی را به هموطنان ارائه دهد.


یک فروند سوخو 100 روسیه جهت بازاریابی وارد ایران شد
هفته‌ی گذشته یک فروند هواپیمای سوخو 100 روسیه جهت بازاریابی وارد ایران شد.


هواپیمای سوپرجت سوخو 100 جهت بازاریابی و فروش به ایرلاین‌های داخلی وارد فرودگاه مهرآباد شده است.

ظاهرا این هواپیما برای بازدید کارشناسان و احتمالا خرید توسط شرکت‌های داخلی وارد کشور شده است.


بوئینگ 6 فروند هواپیما را تامین مالی می‌کند
وزیر راه و شهرسازی گفت: شرکت بوئینگ تأمین مالی ۶ فروند هواپیما را به طور مستقیم برعهده گرفته‌ است.

عباس آخوندی با بیان اینکه سیستم تأمین مالی این تعداد هواپیما اجاره به شرط تملیک بوده است عنوان کرد: تمام مسائل فنی انتقال پول نیز انجام شده و مشکل خاصی در این بخش وجود نخواهد داشت.

وی در همین رابطه ادامه داد: شرکت بوئینگ در خارج از آمریکا حساب‌هایی دارد که امکان انتقال پول از طریق این حساب‌ها وجود خواهد داشت.

وزیر راه و شهرسازی در رابطه با ورود این تعداد هواپیما اظهار کرد: براساس قرارداد منعقد شده اولین فروند هواپیماها در سال ۹۷ وارد کشور می‌شود که با توجه به نوع قراردادهای خرید هواپیما پس از اعلام سفارش عملیات ساخت شروع می‌شود و زمان زیادی نخواهد بود.


کاهش ۴ درصدی اعزام و پذيرش در فرودگاه‌های ایران
در آبان‌ماه امسال ۴ میلیون و ۲۳۴ هزار و ۷۵ مسافر از طریق فرودگاه‌های کشور اعزام و پذیرش شدند. این آمار گویای رشد ۲۶ درصدی اعزام و پذیرش مسافر در اين ماه نسبت به زمان مشابه سال گذشته است.
 
بر اساس آمار ارایه شده از سوی ‌گروه آمار و اطلاعات هوانوردی و فرودگاهی اداره‌کل مخابرات و فناوری اطلاعات هوانوردی، به ترتیب فرودگاه‌های بین‌المللی مهرآباد، مشهد و امام خمینی (ره) پرترافیک‌ترین فرودگاه‌های ایران در آبان ماه امسال بودند. در این‌ ماه فرودگاه‌های تحت نظارت شرکت فرودگاه‌ها میزبان ۳۴ هزار و ۱۲۱ پرواز بودند که از طریق آن‌ها ۴ میلیون و ۲۳۴ هزار و ۷۵ مسافر اعزام و پذیرش و ۳۸ میلیون و ۷۴۳ هزار و ۱۵۹ کیلوگرم بار ارسال و پست شدند.

این آمار گویای رشد ۲۱ درصدی در نشست و برخاست هواپیما، رشد ۲۶ درصدی در اعزام و پذیرش مسافر و رشد ۱۷ درصدی در ارسال و پست بار است.


امضای تفاهم‌نامه همکاری فرودگاه امام با فرودگاه اینچئون کره جنوبی
مدیرکل امور فنی و اجرایی شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)، از امضای تفاهم‌نامه همکاری فرودگاه امام (ره) با فرودگاه اینچئون کره‌جنوبی خبر داد و گفت: سطح خدمت‌رسانی و رفاه مسافر در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) ارتقا می‌یابد.

مجید داوودی مدیرکل امور فنی و اجرایی شهر فرودگاهی از حضور تیم متخصص فرودگاه بین‌المللی اینچئون کره‌جنوبی خبرداد و گفت: در راستای چشم‌انداز توسعه شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) متخصصین کره‌ای روز گذشته وارد فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) شدند.

وی ادامه داد: در این بازدید از تمام تجهیزات حوزه فنی مهندسی شامل پست اختصاصی kv۲۰/۲۳۰ شبکه برق kv۲۰، موتورخانه، تاسیسات ترمینال مسافری، سیستم برق ترمینال، کانورتورهای برقhz۴۰۰، روشنایی سطوح پروازی BHS.BMS اعلام و اطفاء حریق و...بازدید کردند.

خرید سه رادار برای تجهیز فرودگاه‌های کشور
معاون وزیر راه و شهرسازی از خریدهای جدید شرکت فرودگاه‌ها با هدف تجهیز فرودگاه‌های کشور خبر داد و گفت: سه رادار جدید از فرانسه خریداری شده است که یکی از آنها به زودی وارد می شود.
 
رحمت‌اله مه آبادی افزود: با توجه به سیاست توسعه و ارتقای سامانه‌های ارتباطی، ناوبری و کمک ناوبری تا پایان دولت بزرگترین تحول حمل و نقل هوایی در آسمان ایران رخ می‌دهد.
 
وی ادامه داد: هم چنین اتوماسیون رادارهای مرکزکنترل فرودگاه مهرآباد را هم  باید نوسازی کنیم که مناقصه آن درحال برگزاری است.

بازدید 65 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.